Sąkandžio kėlimas

Sąkandžio aukščio kėlimas

Nudilus kramtomam ir kandamam paviršiaus, apatinis žandikaulis pradeda netaisyklingai judėti, nebėra užsilaikymo taškų, lieka tik „išdaužtos“ nudilę „salelės“ kauburų vietose. Dentinas yra minkštesnis už emalę, todėl dantys toliau greit dyla. Pradžioje matosi pagilėję gelsvai rudos spalvos „salelės“ (dentinas) dantų viduryje, o pakraščiuose matosi šviesesni daugiau ar mažiau aštrūs iškilę kraštai (emalė). Vėliau tie kraštai nulūžinėja ir procesas tęsiasi toliau: gilėja nudilimas, lūžinėja emalė dantų šonuose. Dėl skirtingų priežasčių skiriasi ir dantų nudilimo bei sąkandžio žemėjimo greitis. Negydant dantų nudilimas gali pasiekti tokį lygį, kada dantys nudyla iki pat dantenų.

Dantų dilimas vystosi dėl įvairių priežasčių:

  • dėl keleto ar daugiau dantų netekimo;
  • netaisyklingai plombuotų ar protezuotų daugumos dantų, dėl to tenka pernelyg didelis krūvis likusiems dantims;
  • dėl dantų griežimo-bruksizmo, kada pacientai būna „nugriežę“ danties emalę nuo kramtomųjų ir kandamųjų paviršių;
  • dėl dantų struktūros įgimto silpnumo, dėl ko labai anksti netenkama dantų emalės sluoksnio ir dantys greit dyla, ir tuo pačiu žemėja sąkandis;
  • dėl įvairių sutrikimų, kurių pasekoje dėl refliukso neigiamai veikiami dantų audiniai ir žymiai greičiau netenkama emalės;
  • dėl negydyto netaisyklingo sąkandžio, kada ilgą laiką dantys neteisingai kontaktuoja ir tose vietose būna daugiau ar mažiau nudilusi emalė;
  • dėl amžiaus dantys, taip pat dyla.

Dantų aukščio sužemėjimo pasekmė – negeri pojūčiai smilkiniuose, apatinio žandikaulio sąnaryje, pasikeitusi veido išvaizda – žmogus atrodo senesnis (lūpų kampuose raukšlelės, smakras išsikišęs į priekį), virškinimo sutrikimai dėl sutrikusio kramtymo. Dažnai ir nebesinori šypsotis, nes dantys tampa nepatrauklios išvaizdos.

Nudilusių dantų atstatymas kompozicinėmis plombomis, keliant sąkandžio aukštį

Kai į mūsų kliniką kreipiasi žmogus turintis tokią problemą, pirmiausia įvertiname dantų būklę, jog išsiaiškinti dantų nudilimo priežastį. Labai dažnai kreipiamasi norint turėti gražius priekinius dantis, kurie būna aptrupėję, kuriuose nesilaiko plombos. Ir labai dažnai pacientai nustemba, kai pasakome, jog to priežastis nėra priekiniai dantys, kad nepasieksime gerų rezultatų, jei prieš estetinės zonos (priekiniai dantys) tvarkymą nepašalinsime bendros problemos burnoje – sukandimo aukščio sužemėjimo. Tuo atveju būtinas sąkandžio aukščio atstatymas, atstatant dantų anatominę formą ir stabilizuojant sąkandį. Tai atliekama kiekvienu atveju individualiai sudarant gydymo planą įvertinus paciento burnos ertmės būklę.

Nudilusių dantų atstatymo, sąkandžio aukščio kėlimo ir stabilizavimo priemonės:

  • protezavimu (vainikėliu, užklotu, laminate);
  • plombos pagalba;
  • kombinuotai.

Nudilusių dantų ir tuo pačiu sumažėjusio sąkandžio aukščio atstatymas atliekamas tik įvertinus bendrą dantų būklę ir sudarius individualų gydymo planą.

Pacientams, kuriems turi būti atliekamas ortodontinis gydymas breketais, nudilę dantys atstatomi prieš breketų dėjimą. Tuo atveju dantų anatomija atstatoma pagal dantų išilgines ašis, nesuvedant dantų į patogų sukandimą. Dantų sukandimas šiuo atveju sutvarkomas ortodontinio gydymo metu. Jei nereikia ortodontinio gydymo, nudilę dantys gali būti atstatomi protezavimu, plombavimu arba kombinuotai.

Nudilusių dantų atstatymo, sąkandžio aukščio kėlimo ir stabilizavimo kompozitais būdai:

  • tiesioginis plombavimas;
  • gido pagalba pagal pavaškavimą.

Atstatoma gali būti pagal pavaškavimą laboratorijoje ir pagamintą specialų gidą kurio pagalba plombomis atstatomi dantų kandamieji ir kramtomieji paviršiai. Šis gydymo metodas yra brangesnis.

Nudilusių dantų atstatymą kompozicinėmis plombomis, keliant sąkandžio aukštį galima atlikti “laisva ranka” – kai gydytojas burnoje atstato nudilusių dantų anatominę formą ir vėliau kalkės pagalba suveda dantis į teisingą sukandimą. Galima sąkandį saugiai pakelti tiesioginiu plombavimu ir be dantų techniko pagalbos. Tačiau kasdienėje praktikoje dažnai tenka pirmiausia paruošti paciento sąnario struktūras tam, kad būtų galima kelti sąkandžio aukštį. Tai atlikti gali tik gydytojas, turintis reikiamų žinių apie trimatę žandikaulio sąnario ir apatinio žandikaulio judesių sąveiką.

Krūminių dantų srityje beveik visada tenka daryti užklotus (mikroprotezavimą), kadangi plombos gana greitai aptrupa neatlaikydamos kramtymo krūvio.

Ten, kur planuojama protezuoti vainikėliais, pradžioje geriau pagaminti laikinus vainikėlius, kol pacientas apsipras su nauju sąkandžio aukščiu po nudilsių paviršių atstatymo. Jei atstačius plombomis sąkandžio aukštį jos dažnai nutrupa, pacientui rekomenduojame tuos dantis atstatyti laboratorinėmis restauracijomis – vainikėliais, užklotais, laminatėmis.

Estetinis plombavimas ir sąkandžio aukščio kėlimas

Atliekant sąkandžio pakėlimą, nudilusių priekinių apatinių dantų, kandamieji paviršiai atstatomi estetiniu plombavimu. Galima atstatyti ir viršutinio žandikaulio priekinius dantis, bet ne visada išgaunamas estetinis vaizdas. Tuomet daromas estetinis protezavimas laminatėmis arba bemetalės keramikos restauracija.